Το Σεπτέμβριο του 1999, οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ προχώρησαν στην έκδοση του μηνιαίου, εικονογραφημένου παιδικού περιοδικού
«ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ-Ανακαλύπτω τον κόσμο». Πρόκειται για τη μεταφορά στην ελληνικ� γλώσσα του γαλλικού περιοδικού "Image Doc" των εκδόσεων Bayard, και με την προσθ�κη ελληνικών θεμάτων. Η ύλη του καλύπτει θέματα από τον κόσμο, την ιστορία ,την επιστ�μη, τον κόσμο των ζώων, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό εφοδιάζοντας έτσι τα παιδιά αλλά και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς με ένα ακόμη πολύτιμο εργαλείο. Το περιοδικό απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 7-14 ετών και κυκλοφορεί κάθε μ�να σε περίπτερα και επιλεγμένα βιβλιοπωλεία.
Από τον Ιανουάριο του 1999 οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ συμβάλλουν στην έκδοση της εβδομαδιαίας παιδικ�ς εφημερίδας
«Οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ πάνε παντού» που κυκλοφορεί ως ένθετο με την
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ του Σαββάτου, προσφέροντας έτσι στα παιδιά τη δικ� τους εφημερίδα μέσα από την οποία έχουν την δυνατότητα να ενημερωθούν, να μάθουν για τoν πλαν�τη που τους φιλοξενεί, για το θαυμαστό κόσμο της φύσης που τους περιβάλλει, τα γνωστά και άγνωστα του Διαστ�ματος, τα νέα της επιστ�μης, ν' ασχοληθούν με την τέχνη, τον αθλητισμό, την τεχνολογία. Να πειραματιστούν, να κατασκευάσουν, να παίξουν, να διασκεδάσουν, να γνωρίσουν καινούργιους φίλους.